Nick:
Návštěvy: 1073139
On-Line: 21
Poslední zápas: 11. kolo II. ZEAS ligy FC Microtex Lomnice - SK JKP OLEŠNÁ 5:4 (3:1) Další zápas:  12. kolo neděle 06.09.2020 v 10:00 hod. SK JKP Olešná - AJETO Adamov   

Lucie Ševčíková

19. místo MS FCI 2010 ve Finsku, 4. a 5. místo na MS FMBB 2011 v Belgii


 Asi jen ti největší fanoušci zvířectva, hlavně pejsků, vědí o tom, že na Olešné máme reprezentantku ČR ve sportovní kynologii. Ano, vidíte dobře. Je to Lucie Ševčíková. Již v září 2010 se zúčastnila se svou fenkou belgického ovčáka malinoise Unicou de Alphaville Bohemia Mistrovství světa FCI (všech plemen) v nedalekém Finsku, kde obsadila úžasné 19. místo. Pro letošní rok jim z důvodu mateřských povinností Unicy utekla nominace na Mistrovství světa všech plemen, které se uskuteční za týden v německém Rheine. Stihly však ještě pro letošek nominaci na Mistrovství světa belgických ovčáků, kde potvrdily, že patří již v současné době ke světové špičce sportovní kynologie?


 Mistrovství světa belgických ovčáků 2011 se konalo první červnový týden v belgickém Nieuwpoortu. Toto mistrovství bylo specifické pro závodníky v tom, že nestačilo absolvovat klasicky jen jednou všechny discipliny (stopa, poslušnost, obrana) jako na ostatních světových šampionátech, ale tento závod byl rozdělen na dvě části. První část probíhala klasicky od čtvrtka do soboty, kdy si jednotlivé závodní dvojice nalosovaly startovní čísla a dle harmonogramu se během těchto tří dnů účastnily jednotlivých disciplin (Lucka nalosovala na čtvrtek poslušnost, pátek obranu a v sobotu stopu). V sobotu večer, poté, co všichni závodníci absolvovali tento závod, se pro jednotlivé dvojice vytvořil součet bodů a vyhodnotili se první tři závodníci, kteří získali umístění z tzv. světového poháru. Lucka s Unicou všechny tři dny předváděla naprosto famózní a vyrovnané výkony s počty bodů stopa 94 bodů, poslušnost 95 bodů a obrana 94 bodů, v součtu získala 283 bodů (ze 300 možných) a vynikající 5. místo ve světovém poháru!


 V neděli probíhala druhá část závodu, kde se prvních 20 nejlepších postupujících ze světového poháru utkalo v tzv. „velkém finále“, kde se bojovalo o titul Mistra světa. Dvacítka nejlepších musela znovu v jeden den nastoupit ke dvěma disciplinám (poslušnost a obrana) a snažit se obhájit pořadí ze světového poháru. Lucka s Unicou postupovaly z vynikající páté příčky a nezbývalo nic jiného, než držet pěsti, aby se holkám dařilo minimálně tak, jako doteď. Na holkách byla vidět únava, jak fyzická, tak hlavně psychická. Jak mi pak Lucka sdělila, bylo to pro ni hodně náročné – vrátit se v sobotu ve večerních hodinách ze stopy, během chvilky naplánovat sobě i Unice lehký trénink a připravit ji na nedělní závod. Nicméně do nedělního finále holky nastoupily v plné síle a po obou provedených disciplinách, které byly bohužel výkonem trošku slabší, než ve světovém poháru (poslušnost 92,5 bodů a obrana 85 bodů), vybojovaly díky hrubým chybám jednoho z favoritů ještě o stupínek lepší pozici, tedy 4. místo.

Celkově holky dovezly z Belgie výborné 5. místo ze světového poháru a 4. místo z Mistrovství světa belgických ovčáků pro rok 2011!!!!! Částečně převzato od Jakuba Š.

Za SK JKP Olešná přeji Lucii a Uničce hodně zdraví, sportovních úspěchů!!!

Veškeré další informace o tomto krásném sportu, o psech, které Lucka připravuje a hlavně o dalších úspěších Lucky a Unicy, včetně fotografií a videí z tréninků či závodů, můžete shlédnout na jejich osobních stránkách www.malinois.ic.cz.

A co je to vlastně sportovní kynologie?

Sportovní kynologii jako takovou mnoho lidí nezná. Na otázky typu „na co máme „tolik“ psů“, já odpovídám stále stejně - že s pejsky závodím. Každý mi vždy odvětí – to děláte agility? Je těžké vysvětlovat, čemu se se svými pejsky doopravdy věnuji … Sportovní kynologie se zabývá výcvikem pejsků ve třech disciplinách, ze kterých se skládají potom jednotlivé zkoušky a závody – stopa, poslušnost, obrana.

Co se týká stopy – dle stupně obtížnosti zkoušky či závodů jsou stopy rozdílné ve stáří, obtížnosti, tvaru atd. Je jasné, že jiná stopa bude umožněna k vypracování na nějakém místním „pouťáku“ a jiná pak na Mistrovství světa. Jde vlastně o to, že vyškolený člověk dle nákresu tvaru stopy projde terénem, kde vyznačí pouze začátek stopy a během „procházením“ terénem položí do stopy předměty z různého materiálu o velikosti 2 x 10 cm (větřinou, to je kůže, filc, dřevo, ale na jednom závodě jsme se setkali i se zahradní hadicí :-)). Úkolem psa je po určité časové době (dle náročnosti zkoušky či závodu) obejít přesně, bez sebemenšího vychýlení danou stopu a označit všechny předměty, které kladeč na stopu položil. Rozhodčí potom hodnotí přesnost práce psa, zájem psa, práci s nízkým nosem, ochotu pro vyhledávání, přesnost označení daných předmětů na stopě (u zalehnutí musí být předmět přesně mezi tlapkami psa) a další. Pro jasnější představu přikládám video z Mistrovství světa belgických ovčáků, kde jsme za tuto stopu obdrželi krásných 94 bodů (z možných 100 bodů). Dvě chybičky, kterých si asi nevšimnete, nastaly u prvního a druhého předmětu (u prvního a druhého zalehnutí předmětů), kdy se mi Unica znovu rozešla až na můj druhý povel – tedy u každého předmětu byla ztráta po jednom bodu. Video je  ZDE .

Druhou disciplinou je poslušnost – hodnotí se radost, ochota, přesnost, rychlost, u aportů potom pevné držení činky bez překusů. Poslušnost se skládá z 10 cviků, psovod je musí znát nazpaměť, jak jsou po sobě, co se v jakém cviku dělá, v jakém rozmezí počtu kroků, v jakém časovém rozmezí, rozhodčí dává povely vždy jen pro zahájení jednotlivých cviků. Cviky poslušnosti: chůze u nohy, odložení za pochodu vsedě, odložené za poklusu vleže s přivoláním, odložení za poklusu vestoje s přivoláním, aport volný (činka 2kg), aport skokem (činka 650g), aport šplhem (činka 650g), vysílání psa vpřed s odložením a dlouhodobé odložení. Pro upřesnění přikládám opět video z MS z Belgie ZDE . Získali jsme 95 bodů ze 100 možných, ztráty byly pouze za drobné chybičky.

Poslední disciplinou je obrana – figuranti mají ochranné obleky a rukávy, do kterých pes provádí zákusy. Hodnotí se pevnost, tvrdost a plnost zákusu, následné ochotné pouštění a celková ovladatelnost psa během obrany. V Belgii jsme dosáhli 94 bodů, největší ztráta (2 body) byla za nepovedený první zákus.  ZDE  je video z tohoto závodu.

Sportovní kynologie a popis jednotlivých disciplin nebo cviků nelze nijak popsat či vysvětlit a na papír už vůbec ne. Toto byl jen takový stručný výtah toho, o co zhruba asi jde. Člověk, jako laik, který projde pár závodů z pozice diváka ihned zjistí, o co vlastně jde, co se hodnotí, co je potřeba ze strany psa či psovoda a mnoho dalších zajímavých informací, na které jsem si teď momentálně ani nevzpomněla nebo mi nešly popsat :-)

Nemohu zde zapomenout jedno obrovské děkuji těm, kteří mě podpořili nemalými finančními částkami - společnost BARDOG, SDH Olešná, Spolek zahrádkářů Šebrov, město Blansko a rodiny Rokošová a Komprdova.

                                   Lucie Ševčíková 2011


14. 9. 2011 kAkIn